خدمات حقوقی و مشاوره حقوقی

استفاده از کلمه «حقوقی» پس از نام یک موسسه نشان می‌دهد که آن مکان مرجع مناسبی برای تلاش در جهت احیای حق افراد است. خدمات چنین موسساتی می‌تواند طیف وسیعی را شامل شود؛ زیرا مردم یک جامعه نیازهای مختلفی دارند. برای مثال بررسی پرونده‌های طلاق، جنایی، مالیات، دیه و … از این دست نیز در مجموعه فعالیت‌های این نوع موسسات قرار می‌گیرند. با ما همراه باشید تا دید واضحی نسبت به این موضوع پیدا کرده و بدانیم خدمات حقوقی چیست.

منظور از خدمات حقوقی چیست؟

برای درک این معنا باید بدانیم که این نوع خدمات تنها در موسسه‌های دارای مجوز ارائه می‌شود. این موسسه نیز از مجموع وکلای متبحر و با تجربه تشکیل شده است. وکلا آموزش دیده‌اند تا به نمایندگی از موکلان خود دعاوی حقوقی را انجام داده و در مورد حقوق و تعهدات قانونی به افراد مشاوره دهند. موسسات ارائه دهنده خدمات حقوقی در جنبه‌های مختلف زندگی روزمره و تصمیم‌گیری‌ها نقش دارند. برای مثال برای پیگیری حقوق مدنی کارگران در قراردادهای تجاری تا گرفتن حق آسیب دیدگان مانند دیه می‌توان روی کمک این موسسات حساب باز کرد. البته این تنها بخشی از خدمات آنهاست. در ادامه این طیف را بیشتری بررسی خواهیم کرد.

به طور کلی در موسسات خدمات حقوقی یک یا چند وکیل در حال فعالیت هستند. دیجی حق یکی از موسسات حقوقی است که در بستر آنلاین و با فقط وکلای پایه یک دادگستری فعالیت می کند و خدمات حقوقی را بصورت آنلاین ارائه می دهد اما در صورت نیاز ملاقات حضوری نیز برگزار می کند. هدف از طراحی این پلتفرم ارائه مشاوره حقوقی به ایرانیان سراسر دنیا با کمترین هزینه است.

مشاوره حقوقی چیست و به چه کسی مشاور حقوقی می‌گویند؟

این سوالی است که افراد بسیاری پاسخ آن را نمی‌دانند. اگر می‌خواهید بدانید که به چه کسی مشاور حقوقی می‌گویند باید بگوییم که مشاور حقوقی کسی است که در وهله اول به قانون و مقررات حقوقی کاملا مسلط است و همچنین این قدرت را دارد که در مورد مسائل و موضوعات مختلف حقوقی به افراد متفاوتی مشاوره دهد. این افراد می‌توانند شامل موسسات، شرکت‌ها و … شوند.

وظایف مشاوران حقوقی چیست؟

مشاوران حقوقی وظایف متفاوتی به عهده دارند و این وظایف شامل موارد متفاوتی مانند تنظیم قراردادها، ارائه راهکارهای لازم برای حل مشکل، ارائه مشاوره و مشخص کردن راه حل برای دعاوی کیفری، حل دعواهای خانوادگی، بررسی مسائل مختلف حقوقی مانند مشکلات مربوط به چک و سفته، تنظیم دادخواست و … می‌شود. یک مشاور حقوقی در تمام این موارد تخصص ندارد. اما می‌تواند در یک یا چند مورد به مراجعان کمک نماید و به آنها مشاوره دهد. آگاهی داشتن از روند اجرای پرونده‌های قانونی و تسلط به قوانین از شروط اصلی موفقیت یک مشاور حقوقی محسوب می‌شود.

اهمیت مشاوره حقوقی در چیست؟

شاید شما مشاوره حقوقی را کاری کم اهمیت فرض کنید و از این رو از انجام آن صرف نظر کنید. اما باید بدانید افراد بسیاری هستند که به دلیل ندانستن حقوق خود در زمینه‌های مختلف دچار ضرر و زیان شده‌اند. از این رو اهمیت مشاوره حقوقی بسیار زیاد است و به افراد کمک می‌کند تا در گرفتن حق خود بهتر عمل کنند و از این رو حقی از آن‌ها ضایع نشود. اگر نمی‌دانید مشاوره حقوقی چیست؟ و از لزوم انجام آن بی‌اطلاع هستید باید بگوییم که وقتی شما با مشکلی حقوقی مواجه می‌شوید باید با واژگان حقوقی و اصطلاحات به کار رفته در این رشته نیز مطلع باشید.

اما بسیاری از افراد از این دانش بی‌بهره هستند و وقتی با یک اظهارنامه یا موارد اینچنینی مواجه می‌شوند در درک و فهم جملات به کار رفته در متن دچار مشکل می‌شوند. با توجه به اینکه هر کلمه‌ای که در این متون به کار می‌رود بار قانونی و قضایی خاص خودش را دارد بهترین کار این است که در مواجه با این موارد از مشاوران حقوقی کمک بگیرید.

انواع روش‌های ارائه خدمات حقوقی

با توجه به هرآنچه که تاکنون گفته شد، متوجه شده‌اید که هنگام مراجعه به یک موسسه حقوقی، به دنبال وکیل پایه یک دادگستری هستیم تا بتواند مشکل به وجود آمده را حل کند. برای اینکه دید واضح‌تری نسبت به این موضوع داشته باشید و دقیقا بدانید که خدمات حقوقی چیست، روش‌های ارائه این خدمات را به یاد بسپارید.

– ارائه خدمات حضوری (مشاوره و تشکیل پرونده)

– ارائه خدمات آنلاین (با استفاده از سایت، اپلیکیشن و وب اپلیکیشن)

– ارائه خدمات تلفنی (برای توضیح موارد قانونی در مورد پرسش متقاضی)

معمول است که مجموعه خدمات به صورت یکجا به متقاضیان ارائه شود. اما گاهی با این مسئله روبرو می‌شویم که یک یا چند مورد از خدمات حقوقی در برخی شرکت‌ها ارائه نمی‌شود. در نتیجه مهم است که زمان جستجوی بهترین موسسه حقوقی، مطمئن شوید که خدمات مورد نظر در شرکت وجود دارند. همچنین وکیل مورد نظر باید اعتبار کاری مناسبی داشته باشد تا در حل مشکلات پرونده شما به خوبی عمل کند.

پیشنهاد می‌کنیم که اگر تنها با یک یا چند سوال درگیر هستید، روش‌های آنلاین و یا تلفنی را در پیش گرفته و در زمان خود صرفه جویی کنید. اما اگر مسئله پیش آمده در زندگی شما سایه انداخته، حتما با مراجعه حضوری از یک وکیل مجرب مشاوره حقوقی دریافت کنید. در این روش علاوه بر شناخت وکیل خود، می‌توانید تمامی جزئیات مورد نیاز برای تشکیل پرونده را هم ارائه دهید.

یک وکیل خوب چه نوع خدمات حقوقی ارائه می دهد؟

هر وکیل باید تخصص لازم برای بررسی پرونده، توانایی طرح دقیق سوالات برای باز شدن گره‌های به وجود آمده و همچنین مهارت رفع چالش‌ها را داشته باشد. در واقع برای درک اینکه چه نوع خدمات حقوقی بکار شما می آید باید بدانید که چه نوع مشکلی را پیش رو دارید و چه کسی می‌تواند آن را حل کند. برخی از پردرخواست‌ترین مشاوره های حقوقی به شرح زیر هستند. با بررسی هر کدام می‌توانید نوع درخواست خود را دقیق‌تر بررسی کنید.

– خدمات مرتبط با مشاوره حقوقی

برخی از افراد با هدف دریافت مشاوره حقوقی به دنبال موسسه و یا شرکتی با وکلای با تجربه هستند. از آنجایی که هر موقعیت و هر فرد منحصر به فرد است (حتی اگر مشابه پرونده دیگری باشد)؛ بنابراین یک وکیل متخصص در امر مشاوره حقوقی باید توانایی بررسی جزئیات پرونده شما را داشته باشد. فارغ از اینکه مسئله پیش رو مربوط به تجارت، املاک، مسائل نوجوانان یا آسیب‌های شخصی است، این وکیل باید بهترین راه حل را برای شما پیدا کند.

مشاوران حقوقی به بهترین وجه می‌توانند به سؤال مراجعه کننده پاسخ دهند و در صورت نیاز برای باز کردن یک پرونده مدنی یا کیفری، او را همراهی کنند. همچنین روشی را ارائه می‌دهند که فرد بسته به موقعیت خود باید آن را در پیش بگیرد. از آنجایی که آنها از قوانین و شرایط خاص آگاه هستند، بهتر است پیشنهادشان را قبول کنید. آنها می‌توانند با تهیه پیش نویس یا تکمیل اسناد و قراردادهای قانونی که بر حقوق قانونی شما تاثیر می‌گذارد، همراهتان باشند.

– خدمات مربوط به امور خانواده

یکی از گسترده‌ترین طیف خدمات حقوقی مربوط به حوزه خانواده می باشد. یک وکیل یا مشاور حقوقی خانواده باید بتواند از مسائل مربوط به طلاق و مهریه تا چالش‌هایی در مورد اجرت المثل و یا حضانت فرزند را بررسی کند. زمان بررسی این مسئله که خدمات حقوقی چیست و چطور باید از آنها استفاده کرد می‌توانید مجموعه فعالیت‌های وکیل خانواده را در نظر بگیرید.

1. طلاق (بررسی روند طلاق، مدارک مورد نیاز، هزینه‌ها، زمان و آخرین قوانین مربوطه)
2. نفقه (و حقوق مرتبط با آن)
3. مهریه (چگونگی وصول آن)
4. شرایط فسخ نکاح (آشنایی و توانایی توضیح قوانین و مقررات مربوط فسخ نکاح)
5. طلاق توافقی (توانایی بررسی شروط و پیشبرد مراحل)
6. چالش‌های مربوط به ملاقات فرزند (آشنایی با حقوق پس از طلاق در مورد ملاقات فرزند و چگونگی آن)
7. فرزند خواندگی و شرایط قانونی آن
8. مراحل استرداد جهیزیه
9. الزام به تمکین (توانایی تفهیم معنا به موکل و پیگیری آن در صورت نیاز)
10. بررسی شرایط حضانت فرزندان
11. آشنایی با شرایط اجرت المثل
12. آشنایی با شرایط طلاق خلع و مبارات
13. آشنایی با شروط ضمن عقد و نحوه درخواست آنها

– خدمات مربوط به دعاوی کیفری

یکی دیگر از پردرخواست‌ترین خدمات حقوقی، درخواست مشاور حقوقی برای رسیدگی به امور کیفری است. همانطور که از نام این نوع فعالیت هم مشخص است یک وکیل پایه یک دادگستری که در این حوزه مشغول به کار است باید با قوانین مجازات اسلامی، قوانین مبارزه با مواد مخدر، قوانین مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین قوانین آیین دادرسی کیفری آشنا باشد. وقتی با آگاهی به این مهم که خدمات حقوقی چیست به یک موسسه رجوع می‌کنید، «وکیل انتخابی» را برگزیده‌اید. به این معنا که شما به عنوان یک شهروند با استفاده از حق انتخاب خود، پرس و جوی لازم را در نظر داشته و وکیل خود را انتخاب کرده‌اید.

در غیر این صورت احتمالا «وکیل تسخیری» و یا «وکیل معاضدتی» برای شما انتخاب می‌شود. مورد اول را دادگاه برای شما انتخاب می‌کند و مورد دوم نیز در برخی موسسات حقوقی، برای کسانی که شرایط مالی مناسب ندارند، ارائه می‌شود.

دیگر خدمات حقوقی چیست؟

خدمات حقوقی تنها به موارد ذکر شده ختم نمی‌شود. همان طور که اشاره کردیم این گزینه‌ها میان مردم جامعه بیشترین درخواست را دارند و معمولا جستجو برای آنها زیاد است. اما اگر با مسائلی از این دست هم سر و کار دارید می‌توانید به دنبال یک موسسه مناسب باشید.

– انجام امور پژوهشی حقوقی

– تنظیم قراردادهای داخلی و بین المللی

– تنظیم انواع اسناد تعهدآور از مانند وصیت‌نامه‌ها، تقسیم نامه یا ترکه نامه

– تنظیم اظهارنامه رسمی برای پرداخت دیون

– تنظیم انواع مختلف مکاتبات قراردادهای پیمانکاری

– انجام امور ثبتی در اداره ثبت شرکت‌ها

– دریافت کارت بازرگانی برای اشخاص حقیقی یا حقوقی

– تنظیم و ثبت درخواست علائم تجاری در اداره کل مالکیت صنعتی

مزایا استفاده از خدمات حقوقی چیست؟

با توجه به تمام مواردی که در مبحث خدمات حقوقی چیست بررسی شد، حتما متوجه شده‌اید که قانونی بودن روند پرونده (فارغ از نوع مسئله) اولین مزیتی است که به دست می‌آوریم. فرقی ندارد که قصد ما از رجوع به یک وکیل مشکل حقوقی است یا طلاق، به هر حال استفاده از این خدمات تضمین می‌کند که ما مراحل قانونی را بر هر چیز دیگر ارجح دانسته‌ایم.

در کنار این مورد طبیعی است که همه افراد با قوانین آشنا نیستند و نمی‌توانند به صورت تخصصی از خودشان دفاع کنند. پس مهم است که این مورد را هم در نظر داشته باشیم. استفاده از خدمات حقوقی، علاوه بر تسریع روند پرونده، دید بازتری هم به متقاضی (نسبت به حق و حقوق خودش) می‌دهد.

همچنین مراحل پرونده نیز به درستی پیش می‌روند. اکثر درخواست‌های ثبت شده در این نوع شرکت‌ها به کاغذ بازی‌های خاص خود نیاز دارند. از آنجایی که شهروندان معمولی با روند این مسائل آشنا نیستند، مهم است که یک وکیل با تجربه و البته با فن بیان خوب، بتواند این مراحل را پیش ببرد. در نتیجه متقاضی به نتیجه مورد نظر خواهد رسید.

کلام آخر

در نهایت امر باید بگوییم که طیف خدمات موسسات حقوقی بسیار گسترده است. آنها می‌توانند پرونده‌ای مربوط به ارث و میراث، پرونده‌های مالی، خانوادگی و مواردی از این دست را مورد بررسی قرار دهند. همکاری با این شرکت‌ها نشان دهنده اهمیت به شروط قانون است. تنها نکته مهم این است که زمان درخواست مشاوره حقوقی بدانیم خدمات حقوقی چیست و ما چه نوع درخواستی داریم. همچنین وکیل مورد نظر خود را از میان افراد با تجربه انتخاب کنیم تا مزایای بیشتری از این همکاری به دست آوریم.